• Domov
  • /
  • Filiálky farnosti

MALÉ VOZOKANY

Kaplnka sv. Anny v Malých Vozokanoch 

Barokovú kaplnku sv. Anny v Malých Vozokanoch dala v roku 1752 postaviť rodina Bacskady. Je to jednoloďová stavba s polkruhovým uzáverom bez veže. Ku kaplnke bola pristavaná sakristia. Na obraze na hlavnom oltári je patrónka kaplnky sv. Anna, ako vyučuje malú Máriu. Na oltári dolu sú sochy apoštolov. Zľava je sv. Ján a sv. Peter, sprava sv. Pavol a sv. Jakub. V hornej časti sú tri malé sochy svätcov.

Po bokoch kaplnky sa nachádzajú dva bočné rokokové oltáre. Vpravo je to oltár sv. Jakuba, apoštola, vľavo sv. Jána Nepomuckého. Oltáre sú s bohato rámovanými obrazmi, na bokoch so sochami malých anjelikov, všetko z polovice 18. storočia. Kazateľnica je neskorobaroková z 18. storočia so sochami Ježiša – Vykupiteľa sveta a štyroch evanjelistov. V strede kaplnky je zavesený krásny barokový luster.

Vedľa hlavného oltára vľavo sa nachádza barokový kríž, sprava je starý obraz „Pax vobis,“ znázorňujúci Pána Ježiša, ktorý v roku 1580 priniesol z Jeruzalema gróf Lichtenstein a údajne originál obrazu maľoval sám evanjelista sv. Lukáš, ktorý bol maliarom. Pod obrazom je nemecký nápis: „Tento obraz gróf Lichtenstein doniesol v roku 1580 z  Jeruzalema, ktorý vraj svätý Lukáš maľoval.“ Ďalšiu kópiu obrazu Madona s dieťaťom, ktorej originál je od maliara Rafaela, daroval do kaplnky v roku 1896 Teodor Botka. Nachádza sa v bočnej miestnosti, ktorá spája svätyňu so sakristiou. Tuna sa nachádzajú aj starobylé obrazy sv. Jána Krstiteľa a sv. Jána Nepomuckého. V strednej časti lode vľavo sa nachádza socha Božského Srdca Ježišovho, oproti vpravo socha Panny Márie s malým Ježiškom. V zadnej časti lode pod chórom je obraz Škapuliarskej Panny Márie s malým Ježiškom, oproti vľavo   socha Lasaletskej Panny Márie, ktorú priniesli pútnici z La Salettu v roku 2017 za pôsobenia pána farára Jaroslava Ondráša. Vonku pri vstupe do kaplnky zľava je zavesený misijný kríž.

Pod kaplnkou sa nachádza podzemná krypta rodiny Bacskady. Vpredu pred podzemnou kryptou je stĺpový pomník Istvána Botku. Krypta rodiny Botkovcov sa nachádza oproti kaplnke. Veža kaplnky je samostatne pri vstupe do areálu od hlavnej cesty. Nachádzajú sa v nej dva zvony. Väčší zvon nesie meno patrónky kaplnky sv. Anny a bol odliaty v roku 1925 Alojzom Kurbelom v Trnave, menší zvon je zasvätený Panne Márii a bol odliaty v roku 1873 v Budapešti.

Kaplnka bola niekoľkokrát opravovaná v 18. a 19. storočí a neskôr v roku 1939 a 1987.

 

Služby vo Filiálnej kaplnke sv. Anny v Malých Vozokanoch

Organistky: 

Speváčky: Zuzana Valkovičová, Helena Klimanová, Slávka Špeková,
Karin Valkovičová, Vlasta Švecová, Viera Ďurčeková, Jana Horváthová

Kostolník: Lukáč Valkovič              Ozvučenie: Anton Valkovič

Starostlivosť o liturgické odevy a obrusy: Mária Valkovičová, Zuzana Valkovičová

Lektorky: Mária Virgovičová, Helena Valkovičová, Terézia Valkovičová

Miništranti:  Adam Heldák

Členovia Farskej ekonomicke rady: Lukáč Valkovič, Jozef Valkovič, Helena Valkovičová, Viera Ďurčeková, Mgr. Jakub Krajčí
MV-ext    MV-int

 

VEĽKÉ VOZOKANY

Filiálny kostol sv. Mikuláša vo Veľkých Vozokanoch

Najstarším  záznamom o existencii kostola vo Veľkých Vozokanoch je rok 1308, kedy bol posvätený a zasvätený sv. Mikulášovi, biskupovi. V tom istom čase bola postavená aj fara a zriadená farnosť. Kostol bol teda pôvodne farským kostolom. Pôvodná gotická stavba bola v roku 1742 prebudovaná do barokového slohu o čo sa pričinila Ostrihomská kapitula.

Generálna rekonštrukcia kostola sa uskutočnila v roku 1792. Keďže klenba kostola pukala, bola rozobraná a nahradená štukátorom. Klenba zostala len nad svätyňou. Z jej stredu visí ozdobná lampa večného svetla. Steny kostola boli zvonku opevnené vonkajšími piliermi.

Veľká renovácia kostola sa uskutočnila aj v roku 1926. Keďže šindľová strecha bola prederavená a taktiež drevená konštrukcia bola prehnitá, postavila sa nová drevená konštrukcia a celá stavba bola pokrytá eternitom.

Opravy a obnovy kostola sa uskutočnili aj v rokoch 1936, 1949, 1985 a 2001.

Kostol je jednoloďový a má pretiahly tvar. Svätyňa má štvorcový pôdorys, viacuhlový uzáver a je zaklenutá rebrovou gotickou klenbou, ktorej rebrá majú klinový profil. Sakristia je pristavaná z južnej strany svätyne a vstupuje sa do nej zvonku i zo svätyne.

Loď so svätyňou spája oblúk, nad ktorým je nástenná maľba Poslednej večere. Loď má rovný strop na ktorom vpredu je nástenná maľba Zmŕtvychvstalého, v strede je udalosť Zvestovania a po stranách sú medailónky štyroch evanjelistov. Na uzávere svätyne zvonku sú štyri oporné piliere s pultovými strieškami.

Centrom interiéru kostola je hlavný neorokokový oltár so štyrmi vežičkami, pochádzajúci z polovice 19. storočia. Uprostred je svätostánok s pozláteným krížom na dvierkach, nad ním tympanón (trojuholníkový štít). Po stranách svätostánku stoja anjeli a dva drevené svietniky. Nad oltárom je obraz patróna kostola, sv. Mikuláša, biskupa, ako dáva dary trom devám. Po stranách oltára sú sochy uhorských svätcov, kráľov – sv. Štefana a sv. Ladislava, ktoré pochádzajú z kláštorného kostola z Hronského Beňadika. Na pravej strane na hranici medzi svätyňou a loďou kostola sa nachádza klasicistická kazateľnica z druhej polovice 18. storočia, oproti na ľavej strane je socha Božského Srdca Ježišovho. Na čelnej strane lode sprava sa nachádza socha sv. Jána Nepomuckého, po jeho bokoch sú dvaja anjeli so svietnikmi, zľava na čelnej strane je Ružencová Panna Mária so svätcom a sväticou. V strede lode sprava sa nachádza socha Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, z druhej strany socha sv. Jozefa. V zadnej časti lode sa nachádza obraz Sedembolestnej Panny Márie, vedľa na zadnom priečelí obraz Matky Ustavičnej pomoci. Z druhej strany vpravo je plačúca Lasaletská Panna Mária, ktorú zadovážil pán farár Štefan Ondrúšek. V predsieni je zamurovaná jaskynka Lurdskej Panny Márie, z druhej strany socha sv. Antona Paduánskeho. V strednej časti lode sa taktiež nachádza obraz Božieho Milosrdenstva, ktorý priniesli veriaci z púte z Ríma v roku 1996. O tento obraz sa postaral rodák z Veľkých Vozokán – vdp. Anton Solčianský.  Brat Anton, ako spomínaného kňaza familárne volajú, sa postaral aj o postavenie pomníka nenarodeným deťom, ktorý sa nachádza vonku medzi kostolom a cintorínom. Vpravo pri vstupe do kostola sa nachádza misijný kríž. Do areálu kostola sa vchádza bránou, nad ktorou je portál so sochou Krista Kráľa.

Predsieň pri vstupe do kostola pod vežou je oddelená od lode kovovou mrežou. Chór je nad vstupom do kostola a vstupuje sa do neho zvonku. V 60. rokoch 20. storočia bol zväčšený, takže siaha až do tretiny lode. V roku 1958 sa previedla generálna oprava organu majstrom Otakarom Važeckým z Nitry, boli vymenené poškodené píšťale, opravené mechy a dorobený pedál.

Vo veži sa nachádzajú 3 zvony. Najväčší zvon je zasvätený sv. Mikulášovi, biskupovi – patrónovi kostola, stredný zvon Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu. Tieto dva zvony boli odliate v roku 1926 v Trnave u firmy bratov Fišerovcov. Najmenší zvon je zasvätený Panne Márii – Matke ustavičnej pomoci a bol odliaty v roku 2016 v Liptovských Sliačoch vo zvonárskej dielni Albína Iváka.

 

Služby vo Filiálnom kostole sv. Mikuláša vo Veľkých Vozokanoch

Organisti: Pavol Meňhert, Ján Meňhert                Spev: Soňa Meňhertová

Organisti zastupujúci:  Ing. Slavomír Meňhert, Mgr. Ing. Marek Pobuda

Kostolník:  Ing. Ján Pobuda

Starostlivosť o liturgické odevy  a obrusy: Mária Ducká, Anna Meňhertová

Starostlivosť o ozvučenie: Pavol Meňhert, Juraj Vaňo

Starostlivosť o kúrenie: Jozef Havetta

Starostlivosť o ľudové pobožnosti: Adela Kľučiarová, Anna Havettová

Miništranti: Ján Pavol Babocký, Michal Dávid Babocký, Jozef Ondrej Babocký, Jakub Balaj  Marko Havetta

Matúš Havetta, Samuel Ráno, Benjamín Valent, Marko Valent

Členovia Farskej ekonomicke rady: Jozef Havetta, Ing. Ján Pobuda, Ján Cigáň,
Pavol Meňhert, Juraj Vaňo

 

VV-ext   VV-int

 

Informačný servis nitrianskej diecézy