Zjavenie Pána – Traja králi

„Čo je to za zvláštna hviezda?“ Asi takto sa pýtali traja mudrci medzi sebou, keď zbadali podivuhodné znamenie na nebi. Oni – učenci, ktorí dobre poznali hviezdnu oblohu, nemohli si nevšimnúť tento zvláštny úkaz – oveľa žiarivejšiu hviezdu. A hneď aj vedeli, že takáto hviezda sa zjavuje, keď sa narodí nejaký významný človek. Z múdrych kníh sa dozvedeli, že v tomto čase sa má v judskom kráľovstve narodiť nový kráľ. Preto hneď, ešte v tú hodinu, sa vydali na cestu, kadiaľ ich viedla hviezda. Zaiste bolo pre nich veľkým prekvapením, že v hlavnom meste judskej krajiny v Jeruzaleme, o narodení nového kráľa nikto nevedel. Ale mudrci sa nedali odradiť. Šli za hviezdou, ktorá ich doviedla až k betlehemskej maštaľke. Tam, v biednych pomeroch, našli obyčajného chudobného tesára, s jednoduchou ženou a malým bezbranným dieťaťom.
„Toto že by mal byť ten novonarodený židovský kráľ? V takomto paláci by sa mal narodiť? A toto by mali byť jeho rodičia?“ Asi takéto myšlienky by vírili v hlavách troch mudrcov, ak by uvažovali len svojim rozumom. Ale traja králi uvažovali najmä svojim srdcom. A tak i napriek všetkým vonkajším nepriaznivým pomerom dokázali v malom chudobnom dieťati spoznať nového kráľa.
Tuna máme prvé svedectvo, že Ježiš sa nenarodil len pre židovský národ, ale pre všetkých. Veď traja mudrci boli z Východu. Boli to prví pohania, ktorých si Ježiš pritiahol k sebe. Ježiš sa im dal spoznať, pretože mu otvorili svoje srdcia. Dokázali za Ježišom putovať aj z ďalekej krajiny. Naopak, učení jeruzalemskí teológovia – farizeji a zákonníci, ktorí dobre poznali, kde a kedy sa má narodiť ich kráľ, nedokázali prejsť tých pár kilometrov, ktoré ich delilo z Jeruzalema do Betlehema. Kráľ Herodes by si dal tú námahu putovať do Betlehema za Ježišom. No nie, aby sa mu poklonil, ale aby ho zabil, a tak upevnil svoju moc. Ako veľmi sa vtedy prerátal, aké povrchné zmýšľanie mal o Ježišovi. Herodes chcel zabiť Boha.
Traja králi dávajú vzor zvlášť dnešnému svetu – svetu plnom výdobytkov vedy a techniky. Dávajú vzor v tom, že veda a náboženstvo si neodporujú. Oni – vedci, učenci, ktorí dokázali objaviť mnohé prírodné úkazy, dokázali nájsť aj ten najväčší objav – Boha. A dnes už vieme, že najväčší a najopravdivejší vedci nedokážu byť neveriacimi, pretože oni sami vo svojich výskumoch objavili Boha.
A aký vzťah k Ježišovi máme my? Nepoznáme Ježiša len teoreticky, tak ako učení jeruzalemskí teológovia? Alebo dokonca, nemáme taký vzťah, aký mal Herodes? Zabiť Ježiša vo svojom srdci i v srdciach iných, najmä detí? Ak sa chceme vydať za Ježišom, nasledujme troch kráľov. Betlehemská hviezda nás dovedie až k nemu.

Informačný servis nitrianskej diecézy