Ak ste prechádzali Talianskom, povedzme putovali ste do Ríma, určite ste si všimli, že cesta viedla cez tunely, potom cez mnohé mosty. Načo toto všetko? Nemôže sa ísť po zemskom povrchu, ale stavať finančne nákladné tunely a mosty? Iste, ale cestovatelia, ktorí tadiaľ prechádzajú nechcú vychádzať na najvyššie vrcholce, ani schádzať do nízkych údolí, ale ich cieľom je dostať sa čo najrýchlejšie a najkratšou trasou do vytýčeného cieľa.
Keď má niekde prísť nejaká významná osoba, povedzme prezident alebo pápež, všetko sa náležite pripraví pre vzácneho hosťa. Často ešte pred samotným príchodom hosťa príde delegácia z tej krajiny, aby sa s domácimi usporiadateľmi dohodli, vytýčili program a všetko náležite pripravili. Kedysi za dávnych čias bol cez mestá a dediny, kadiaľ mal prechádzať kráľ, vyslaný posol, tzv. herold, ktorý mal na týchto miestach oznámiť obyvateľom prechod vzácnej návštevy a pripraviť dôkladne všetko pre hladký priebeh kráľovej cesty.
Židia očakávali príchod vzácneho hosťa – Mesiáša. Proroci ho predpovedali a pripravovali ľudí na jeho príchod. Bezprostredným Ježišovým predchodcom bol Ján Krstiteľ. Je výraznou postavou celého Adventu. Vystúpil tesne pred začiatkom Ježišovej verejnej činnosti. Pripravoval cestu pre Ježiša a vyzýval ľudí k obráteniu a k pokániu. Vonkajším znakom vnútorného obrátenia bol krst, ktorý Ján Krstiteľ vykonával v rieke Jordán všetkým, ktorí sa dávali na pokánie. Ohlasoval to, čo už dávno predtým predpovedal a napísal prorok Izaiáš: „Pripravte cestu Pánovi, vyrovnajte mu chodníky! Každá dolina sa vyplní a každý vrch a kopec zníži.“ (Lk 3, 4-5; Iz 40, 3-4)
Bolo potrebné vystúpenie Jána Krstiteľa? Nevystačil by si Ježiš s obrátením ľudstva sám? Musíme si uvedomiť, že Ježiš prichádza s veľmi jemnou kresťanskou náukou. Ľudstvo, zaslepené hriechom, by nedokázalo hneď prijať Ježiša. Veď aj neskôr Ježiš hovorí svojim učeníkom: „Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli.“ (Jn 16,12) Preto Ján Krstiteľ vystupuje, aby mohol odstrániť hrubé nánosy hriechu z ľudských sŕdc, aby potom Ježiš mohol vystúpiť a jemne dotvárať ľudské svedomia. Ján bol teda akoby základným učiteľom ľudí a Ježiš na tomto základe staval a pokračoval ďalej svojou náukou.
Ján Krstiteľ prichádza aj dnes ku nám všetkým, v túto adventnú dobu, a opäť opakuje slová proroka Izaiáša: „Pripravte cestu Pánovi, vyrovnajte mu chodníky!“ Áno, Pán Ježiš každoročne ku nám prichádza. Očakávame jeho narodenie. Avšak, aby sme na toto jeho narodenie boli dôkladne pripravení, je potrebné, aby sme prešli školou Jána Krstiteľa. Každý vrch nech sa zníži, každá dolina vyplní. Čo to znamená? Náš život síce smeruje k Bohu, ale často odbočíme z tej pravej a priamej cesty. Ideme kľukatou uličkou, a tak v našom živote zostávajú vrchy i nížiny. Vrchy našej pýchy, nadradenosti a konania zla a nížiny nášho sebectva, ľahostajnosti a zanedbávania dobrého. Keby sa všetko zlo, ktoré sme popáchali v živote, nahromadilo na jedno miesto, bol by z toho vyšší vrch, ako svetoznámy Mt. Everest. A keby sa všetky dobré skutky, ktoré sme zanedbali, no mohli sme ich vykonať, premenili na nížinu, bola by z toho väčšia priehlbina, ako Mariánska priekopa, ktorá je najväčšou priehlbinou na svete. Náš život má byť však rovinou, po ktorej kráčame v jednej línii s Ježišom Kristom. Prečo tomu tak nie je? Prečo svoj život veľakrát orientujeme práve opačným smerom? Pretože často zapochybujeme, či Ježiš Kristus je skutočnou historickou osobou.
Dnešné evanjelium by nám však malo túto pochybnosť vyvrátiť. Evanjelista Lukáš až historicky presne opisuje udalosť vystúpenia Jána Krstiteľa: „V pätnástom roku vlády cisára Tibéria, keď Poncius Pilát spravoval Judeu…“ (Lk 3,1) A vymenováva ďalších štvrťvladárov Herodesa, Filipa, Lyzaniáša, a vplyvných veľkňazov Annáša a Kajfáša. Nikto nepochybuje o historickosti týchto osôb, že skutočne žili. Nuž, prečo potom pochybovať o skutočnej historickej osobe Ježiša Krista? Ak by Ježiš Kristus nežil na tejto zemi, prečo by ho na jednej strane toľkí nasledovali, na druhej strane toľkí bojovali proti nemu?
Myslím však, že my všetci veríme, že Ježiš Kristus skutočne prišiel na túto zem a veríme taktiež, že je opravdivým Božím synom. Zverme sa preto do školy Jána Krstiteľa a v tomto adventnom období vyrovnajme cestu Pánovi vo svojom srdci, aby sme takto dôstojne mohli privítať narodenie Božieho Syna na zemi.